The Rochester Business Hall of Fame is one of the highest honors bestowed upon business leaders in our community. They are chosen because they have made outstanding contributions to free enterprise and have set new standards for future business leaders while serving as role models for young people. Their accomplishments demonstrate business excellence, courageous thinking and actions, vision and innovation, and community mindedness.

PLEASE JOIN US 
FOR THE PREMIER BUSINESS EVENT OF THE YEAR


Make sure to visit the Rochester Business Hall of Fame Exhibit at the

Rochester Museum & Science Center!

CLICK HERE FOR SPONSORSHIP INFORMATION

 

2017 Hall of Fame Sponsors

EVENT SPONSOR



INNOVATOR SPONSOR
    

ENTREPRENEUR SPONSORS

            

 

INVESTOR SPONSORS
                                          
SHAREHOLDER SPONSORS

Alesco Advisors
Brown & Brown of New York
Barbara Slater
Builders Exchange of Rochester/Unicon
Davie Kaplan, CPA, P.C.
DeCarolis Truck Rental, Inc.
Ernst & Young, LLP
ESL Federal Credit Union
Greater Rochester Chamber of Commerce
JC Jones & Associates, LLC
KeyBank
PricewaterhouseCoopers LLP
Rochester Area Community Foundation
Summers Foundation, Inc.
Susan Holliday
Sweetwater Energy, Inc.


Special thanks to Wine Sponsor Constellaton Brands and to Video Sponsor Martino Flynn

 

 

Questions or to Sponsor this event, contact Mary Ellen at 585-327-7400 or via e-mail at
MaryEllen.McArdle@ja.org


 

Special thanks to the 2016 Inductees
(Click on each Inductee's name to watch their Induction Video)
Sergio Esteban & Salvatore LaBella

LaBella Associates
Roger B. Friedlander

Spectrum Office Products & Staples Business Advantage
William B. Konar

Clinton Merchandising & Konar Properties
Amy L. Tait

Broadstone Real Estate, LLC
Check out the Pictures from the evening

HERE


Overview

The Rochester Business Hall of Fame is dedicated to recognizing the contributions and entrepreneurial spirit of our area's most enterprising leaders. The Rochester Business Hall of Fame includes 68 distinguished men and women, selected since its inception in 2001, who have made a significant difference in the business world, in our community and beyond.

Selection Criteria

To be considered for induction into the Rochester Business Hall of Fame, an individual must:

  • Have made significant, recognized accomplishments and contributions that have affected their organization or industry
  • Be of excellent reputation and a source of inspiration and encouragement for others to follow, especially the next generation of leaders
  • Have exemplified business leadership, which is defined as outstanding and enduring contributions to improving the products, processes or human relations of business
  • Have made significant contributions to their community

Selection Process

Each year an independent Advisory Committee recommends honorees for the Rochester Business Hall of Fame based on the above selection criteria. The committee is made up of educators, scholars, business leaders, representatives from the city of Rochester, philanthropic groups, and a representative from Junior Achievement, the Rochester Business Journal and the Rochester Museum and Science Center. The independent Advisory Committee makes recommendations to a Steering Committee, made up of the three partners in the Rochester Business Hall of Fame: Junior Achievement, "The Rochester Business Journal", and the Rochester Museum and Science Center.

2001-2015 Rochester Business Hall of Fame Inductees

 

Class of 2001 

 

Austin Steward

Abolitionist and Business Trailblazer

Chester Carlson & Joe Wilson    

Xerox Corporation

George Eastman    

Eastman Kodak Company

Frank Gannett    

Democrat & Chronicle

James Gleason & Kate Gleason    

Gleason Works

B. Thomas Golisano

Paychex, Inc.

John Jacob Bausch & Henry Lomb

Bausch & Lomb

Richard Sands & Marvin Sands

Constellation Brands, Inc.

Robert Wegman

Wegmans Food Markets

 

Class of 2002

 

Ernest J. Del Monte

E.J. Del Monte Corp.

Matthew Augustine

Eltrex Industries

Norman and Nelson Leenhouts

Home Properties, Inc.

Jeremiah G. Hickey &

Jacob L. Freeman

Hickey-Freeman Company, Inc.

Nathaniel Rochester

Founder of Rochester

Frederick Douglass

Politician and Publisher

Hiram Sibley

Western Union Telegraph

Martha Matilda Harper

Founder of First Franchising Operation

 

Class of 2003

 

Burton & Charles August

Monro Muffler

Bal Dixit

Newtex Industries, Inc.

John D. Brush

Sentry Group

James Wilmot

Wilmorite Properties, Inc.

Louise Woerner

Home Care of Rochester

George Ellwanger &

Patrick Barry

Mt. Hope Garden and Nurseries

 

Class of 2004

 

Ralph Cantisano

Cantisano Foods

Howard Coles

Frederick Douglass Voice

Max Farash

Farash Corporation

Philip R. Nothnagle

Nothnagle Realtors

E. Philip Saunders

Saunders Management Co. Inc.

F. Ritter Shumway

Sybron Corporation 

 

Class of 2005

 

Ronald Fielding

Oppenheimerfunds, Inc.

R. Wayne LeChase

LeChase Construction Services

John Riedman

Riedman Corporation

Ezra Andrews, James Briggs

Thomas Gosnell

Founder of The Lawyers Co-operative Publishing Company

George & Francis French

R.T. French Company

 

Class of 2006

 

Laurence Glazer & Harold

Samloff

Buckingham Properties, LLC

Dennis & Laurence Kessler

The Kessler Group

Walter T. Parkes

O'Connell Electric Company

T. Carl Nixon & Thomas J.

Hargrave

Nixon, Hargrave, Devans & Doyle

Morton Adams

Curtice-Burns Foods, Inc. (Birds Eye)

 

Class of 2007

 

Ronald L. Bittner

Frontier Corporation

Richard Dorschel

Dorschel Automotive Group

George W. Hamlin, IV

Canandaigua National Bank & Trust Co.

David Kearns

Xerox Corporation

William Stolze & Herbert

VandenBrul

RF Communications

 

Class of 2008

 

Arunas A. Chesonis

PAETEC

James E. Hammer

Hammer Packaging

Raymond T. Hickok

Hickok Manufacturing Corp., YPO

Robert H. Hurlbut

ROHM Services and Vari-Care, Inc.

Elliott Landsman

Landsman Development Corp./Mayzon

John L. (Jack) Wehle

Genesee Brewing Company

 

Class of 2009

 
James Cunningham   James Cunningham, Son and Co.
Thomas F. Judson Jr. The Pike Company
Giovanni LiDestri   LiDestri Foods, Inc.

Ferdinand and Gregory

Smith 

Jay Advertising, Inc.

Mary Catherine (Kitty) Van

Bortel 

Van Bortel Subaru and Van Bortel Ford

 

Class of 2010

 
Thomas F. Bonadio  The Bonadio Group
Harlan D. Calkins  Rochester Midland Corporation

Abraham & William Feinbloom

Champion Products, Inc.

Fred and Lucius "Bob"

Gordon 

MIXCO
John "Dutch" Summers JASCO Family of Companies

 

Class of 2011

 
Joseph Klein  Klein Steel Service Inc.
George Norris, John Norris,
Rob Norris, Suzy Hofsass
and Anne Wells   
Seabreeze Park
David Reh Raytec Group
Henry Augustus Ward   Ward's Natural Science Establishment Inc.
   
Class of 2012  
Frederick Berkeley II &
Frederick Berkeley III
Graham Corporation
   
Richard Kaplan Pictometry Internation Corp.
   
John Purcell & Frank Chiano Fibertech Networks
 
Geoffrey Rosenberger & Michaell Jones Clover Capital Management
   
Geroge & Frank Taylor Taylor Instrument Companies
 
Class of 2013  
Lauren Dixon & Mike Schwabl  Dixon Schwabl
   
Joseph Harris, Selah Harris, Margaret Harris Sheldon & Joseph Harris Harris Seeds
   
Robert Morgan Morgan Management
   
Dilip Vellodi Sutherland Global Services
   
Class of 2014  
Paul DeCarolis DeCarolis Truck Rental, Inc.
   
Jane Glazer QCI Direct
   
Robert E. Hopkins & John Bruning Tropel & Corning Tropel
   
Claude H. Wright Wright Beverage Distributing
   
Class of 2015  
Mark Davitt ConServe
   
Arthur Finocchario, Robert Latour & Donald Tomeny B&L Wholesale Supply Inc.
   
I.A. (Drew) Morris G.W. Lisk Co. Inc.
   
Michael Nuccitelli & Ronald Ricotta Parlec, Inc. & Century Mold Company, Inc.