Bronze, Silver, and Gold Leadership Awards:

Junior Achievement Worldwide® provides recognition for individuals in the community who have demonstrated a sincere commitment to the JA mission. These awards are presented annually. Over the years a number of Bronze, Silver, and Gold Leadership Awards have been awarded.

The following are the award winners for 20115-16.

 

           

Myles Miller from Success HQ receives 
Bronze Leadership Award.

 

 

 

 

 

 

     

 

 

Deb Rohrbaugh from Kinsley Education Center receives Bronze Leadership Award.

 

 

 

 

 

 

     
 

John Stauffer from Ephrata National Bank  receives the Bronze Leadership Award.

 

 

 

 

     
 

Crawford McFerran from BB&T  receives Silver Leadership Award.

 

 

 

 

     
  La-Kita Gilmore from AT&T  receives Silver Leadership Award.

2015-16 Award recipients not pictured above:

     * Sara Weiser from PSECU
        receved the Bronze Award.

     * Marsha Shirk from New Holland North America received
        the Bronze Award.

      *Steph Smith from McNees Wallace  & Nurrick LLC received              the Bronze Award.

 

   

The following is a historical list of the award recipients from our area:
 

Award

Company

Name

 

Year

Bronze    

York Bank & Trust Co.                 

John C.              

Schmidt                       

79

Bronze 

The Leithiser Co., Inc.              

George L. 

Leithiser                     

80

Bronze 

Sears, Roebuck & Co.                 

James F.                      

Donahoe                       

83

Bronze 

Pace Resources Inc.                   

Robert I.                     

Black                         

84

Bronze 

the BYRNES Group                        

William E.                    

Traum                         

90

Silver 

York Bank and Trust Co.                 

John C.                       

Schmidt                       

93

Bronze 

Cable TV of New York                    

James D.                    

Munchel                       

93

Bronze 

Robert A. Kinsley, Inc.                 

Robert L.                     

Bailey, Jr.                   

94

Bronze 

Caterpillar, Inc.                       

Gary K.                       

Tressler                      

95

Bronze 

York Federal Savings & Loan             

Robert C.                     

Herzberger                    

96

Bronze 

Graham Packaging Co.             

Albert G.                     

Blakey                        

97

Bronze 

West York Area Junior High School       

Kathy M.                      

Carbaugh                      

98

Silver

System One Technical Inc.      

William                       

Traum                         

99

Bronze 

Shorb, Shorb & Hast                      

Thomas                        

Shorb                         

99

Bronze 

ESC2000                                 

Thomas                        

Russell                       

99

Silver

York Federal                            

Robert                        

Herzberger                    

99

Bronze 

Drover's Bank

Debra                         

Goodling                      

99

Bronze 

Miller & Co                             

W.Robert                     

Berkebile                     

99

Silver

ESC2000

Thomas G.

Russell

01

Bronze 

Harley Davidson Motor Company

Rodney J.

Copes

01

Bronze 

Glatfelter Insurance Group

Robert S.

Altland

01

Bronze

Waypoint Bank

Harry M.

Zimmerman

02

Bronze

Adhesives Research, Inc.

Richard E.

Alexander

02

Bronze

Countess Gilbert Andrews

Ronald

Perry 

02

Bronze

Topflight Corporation

Michael A.

Falco

02

Bronze

Beard Miller Co.

David 

Werner

03

Silver 

Cooper Tools

Roger

Dick

03

Silver 

Glatfelter Insurance Group

Robert 

Altland

03

Silver 

Glatfelter  

William

Yanavitch

04

Bronze

Manufacturers Association

Michael

Smeltzer

04

Gold

ESC2000

Thomas G.

Russell

04

Silver 

Quality Digital Office Technology

Jeffry

Poet

04

Bronze

Author

Andrea

Patten

04

Silver 

Susquehanna Communications

James

Munchel

04

Bronze

York Newspaper Co.

Bryan

Kelley

04

Bronze

Harley-Davidson Motor Co.

Clarence 

Hill

04

Silver 

Topflight Corporation

Michael

Falco

04

Silver 

Beard Miller Co.

W. Robert                 

Berkebile                     

04

Silver

Susquehanna Commerce Center East

Thomas

Shorb, Esq.

05

Bronze

Graham Packaging Co.                    

Jeffrey

Rishel

05

Bronze

dio

David

Pridgen, II

05

Silver

Red Lion Area School District

Dr. Larry

Macaluso

05

Bronze

Dentsply International

Steven

Jenson

05

Bronze

Orrstown Bank

Robert

Gentry

05

Silver

BMC

David

Werner

06

Silver

Manufacturer's Association of SCPA

Michael

Smeltzer

06

Silver

Graham Packaging

Jeffrey                       

Rishel

06

Bronze

Glatfelter

Dante

Parrini

06

Bronze

Eat N' Park

Patricia

Kehew

06

Bronze

Sovereign Bank

Gene

Draganosky

07

Bronze

Harley Davidson

Lorreelee

Filius

08

Bronze

Smith Barney

Brian 

Fields

08

Bronze

BMC

Ken

Hugendubler

08

Bronze

Masland & Barrick Advisory, Inc.

Stacey

Gibble Barrick 

08

Silver

Glatfelter

Dante

Parrini

08

Bronze

Belco Community Credit Union

Tricia

Heisey

09

Bronze

Print O Stat

Sylvia

Dugan

09

Bronze

Wachovia Bank

Hal

Carney

09

Bronze

Susquehanna Bank

Crawford

McFerran

09

Bronze

Pavone

Amy

Beamer

10

Bronze

BAE

Steve

McNeil

10

Silver

RBC

Brian

Fields

10

Silver

Harley Davidson

Lorreelee

Filius

10

Silver

Parente Beard

Ken

Hugendubler

10

Bronze

Financial Advisory Group

Diana

Mohn

11

Bronze

People's Bank

Brady

Barnes

11

Bronze

M&T Bank

Danelle

Goodwin

11

Bronze

HPES

Laura

Reynolds

11

Bronze

HDH

Rick

Atkinson

11

Silver

Masland & Barrick

Stacey

Barrick

11

Bronze

True Value Hardware

Scott

Hittie

12

Bronze

Automatic Logic

Shelly

Matter

12

Bronze

Gannett Fleming

Bob

Scaer

12

Bronze

Met Ed

Kathy

Seilhamer

12

Bronze

Deloitte Consulting

Jody

White

12

Silver

Dentsply

Steve

Jenson

12

Bronze

Johnson Controls

Harvey

Elder

13

Bronze

Wells Fargo

Angel

Montgomery

13

Bronze

Ahold

Joe

LaCagnina

13

Bronze

Capital Blue Cross

Autumn

Lang

13

Silver

The Financial Advisory Group

Diana

Mohn

13

Bronze

Starbucks

David

Lighthiser

14

Bronze

LeTort Trust

Katie

Clarke

14

Bronze Kohls James Gilbert 14
Bronze AT&T  La-Kita Gilmore 14
Silver Belco Community Credit Union Trish Heisey 14
Bronze York College of Pennsylvania Dr. Janine Becker 15
Bronzie Buehler Wealth Management Jennifer  Buehler 15
Bronze REAL Services Katina Engles 15
Bronze Members 1st Federal Credit Union Gale Gallo 15
Bronze Reinsel Kuntz Lesher LLP Robert Gantz 15
Silver Johnson Controls Harvey Elder 15
 
Bronze Suscess HQ Myles Miller 16
Bronze Kinsley Education Center Deb Rohrbaugh 16
Bronze McNeese Wallace & Nurrick Steph Smith 16
Bronze New Holland North America Marsha Shirk 16
Bronze Ephrata National Bank John Stauffer 16
Silver AT&T La-Kita Gilmore 16
Silver BB&T Crawford  McFerran 16