JA Service Awards | Junior Achievement USA



2019 JUNIOR ACHIEVEMENT USA – AWARDS AND RECOGNITION

Charles R. Hook Award

Charles R. Hook This award is designed to recognize the Junior Achievement USA Area President who best represents Junior Achievement USA professionalism. Basic criteria for the award are:

  • JA Area President must have completed seven years of service in JA by the end of the fiscal year being judged.
  • JA Area President must have served a minimum of five years as a President in current JA Area.
  • JA Area that the President has led for the past fiscal year must have earned a JA USA 4 or 5 Star Award.
  • JA Area Presidents are eligible to receive the Hook Award more than once in the same JA Area. However, there will be a five year period prior to their next year of eligibility.

An awards committee will assemble prior to the National Leadership Conference in Colorado Springs, Colorado to determine the recipient of this year's Charles R. Hook Award. The recipient will be announced and recognized at Thursday, July 18, 2019.

Charles R. Hook

The founders of Junior Achievement are the only group that has contributed more to JA's growth and development than Charles R. Hook.

Hook was introduced to Junior Achievement when, as a president of the U.S. National Association of Manufacturers, he spoke to Achievers in New York in 1938. This led him to host a breakfast meeting of 750 top business people at the Waldorf-Astoria in December of 1941, which launched the original JA Company Program on a national scale in the U.S.A.

Beginning as an office boy in a small steel mill plant in 1898, Hook moved rapidly through the ranks, becoming president of Armco Steel of Middletown, Ohio, in 1930. He was elected chairman of the board of directors of Armco in 1948.

During his long association with Junior Achievement, Hook was personally responsible for the establishment of many new JA Areas. It was his vision and foresight that led the organization to become an international force for free enterprises.

For more than a quarter-century, Hook served on the U.S. Board of Directors and the Executive Committee of Junior Achievement Inc. He also provided leadership to the organization as U.S. national board chair for many years.

The Charles R. Hook Award was established to recognize a JA Area President whose outstanding performance contributed to the growth and development of the organization.

The Charles R. Hook Award, and engraved sterling silver bowl, is presented annually at the Junior Achievement USA National Leadership conference.


2019 Finalists

Shannan Beeler

Shannan Beeler
Junior Achievement of Oklahoma
(Tulsa, OK)

Jennifer Burk

Jennifer Burk
Junior Achievement of Central Indiana
(Indianapolis, IN)

Dennis Gilfoyle

Dennis Gilfoyle
Junior Achievement of Western Pennsylvania
(Pittsburgh, PA)

Joe Perri

Joe Peri
Junior Achievement of New York
(New York City, NY)



Previous Recipients

2018
Tera Norris
Lincoln, Nebraska
2017
Jack Harris
Georgia
2016
Lou Golden
Hartford, Connecticut
2015
Lori Jacob
St. Louis, Missouri
2014
Catherine Milone
New Jersey
2013
Rick Franke
Houston, Texas
2012
Gina Blayney
Upper Midwest
2011
Christine E.H. Landa
Cedar Rapids, Iowa
2010
Tim Greinert
Wisconsin
2009
Joyce Richards
Arizona
2008
Kristie Fiegen
South Dakota
2007
William C. Coderre
Grand Rapids, Michigan
2006
Robin H. Wise
Denver, Colorado
2005
Gary W. Hickman
Los Angeles, California
2004
Donna Buchanan
Georgia
2003
Sandy Daffé
Chicago, Illinois
2002
Richard George
Tampa Bay, Florida
2001
Tom Dewar
Detroit, Michigan
2000
Linda Rimer
San Antonio, Texas
1999
S. Lee Strayer
Pittsburgh, Pennsylvania
1998
Gail D. Yates
Arizona
1997
Douglas E. Schallau
New York, New York
1996
Jack E. Kosakowski
Wisconsin
1995
Peter V. Curcio
Philadelphia, Pennsylvania
1994
James P. Dieleman
Grand Rapids, Michigan
1993
Kenneth E. Wasoba
Colorado Springs, Colorado
1992
J. Scott Riddile III
Orlando, Florida
1991
John O. Dickinson
Chicago, Illinois
1990
Jerry V. Mutchler
Houston, Texas
1989
James R. Perrin Jr.
Memphis, Tennessee
1988
Lynn D. Curtis
Denver, Colorado
1987
M. Allen Kirtley
Wisconsin
1986
Robert R. Wells
Fort Wayne, Indiana
1985
Terence Jarchow
St. Louis, Missouri
1984
Donald T. Floyd Jr.
New York, New York
1983
Ronald D. Cody
Upper Midwest
1982
William Raymond
Detroit, Michigan
1981
John O. Dickinson
Chicago, Illinois
1980
Jack Holladay
Washington, D.C.
1979
Michael H. Davison
Dallas, Texas
1978
Ronald D. Cody
Upper Midwest
1977
Irvin (Mike) Wilson
Kansas City, Missouri
1975
Karl Flemke
Los Angeles, California
1974
Gilbert Folleher
Seattle, Washington
1973
Paul Fry
Baltimore, Maryland
1972
David Hicks
Indianapolis, Indiana
1971
Jerry Bartholomay
Wisconsin
1970
Karl Flemke
Pittsburgh, Pennsylvania
1969
Thomas H. Rutter
Toledo, Ohio
1968
Wilson R. Schwenk
St. Louis, Missouri
1967
J.D. Thomas
Houston, Texas

Karl Flemke Pioneer Achievement Award

Karl Flemke This award recognizes significant achievements and contributions of a first time Junior Achievement USA Area President with not less than and not more than four years of service in their current position. Candidates must pre-qualify for the Star Award for the upcoming projected fiscal year.

The Karl Flemke Pioneer Achievement Award was developed and is presented by the JA Pioneers.

An awards committee will convene to determine the recipient of this year's Karl Flemke Pioneer Achievement Award. The recipient will be announced and recognized in Colorado Springs, Colorado at the National Leadership Conference during Thursday, July 18, 2019.

The Karl Flemke Pioneer Achievement Award, first presented in 1994, was created by the Junior Achievement Pioneers (retirees). This annual award is given to a JA executive who has held the position for fewer than four years. The award acknowledges his or her significant achievements and contributions. It is designed to serve as a bridge between those who are new and rising in their Junior Achievement careers and those who have reached the pinnacle and are now JA Pioneers.

Flemke took great pride in the accomplishments of Junior Achievement's young professionals. He realized they would be the s to bring his vision for the organization to fruition. The Karl Flemke Memorial Fund, established following his death in June 1994, along with generous contributions from the Junior Achievement Pioneers, make this award possible. The Pioneers are honored to present this award in remembrance of Junior Achievement's visionary leader, Karl Flemke.

2019 Finalists

Paula Dawson

Paula Dawson
Junior Achievement of Greater Baton Rouge and Acadiana (Baton Rouge, LA)

Marcia Forston

Marcia Forston
Junior Achievement of Southwestern Indiana (Evansville, IN)

Len Stevens

Len Stevens
Junior Achievement of Northern Nevada (Reno, NV)

Christy Tribe

Christy Tribe
Junior Achievement of Utah (Salt Lake City, UT)



Previous Recipients

2018
Drew Martin
2017
Megan Sturges Stanfield
2016
Tom VanderMolen
2015
Julie O'Meara
2014
Becky Doumaux
2013
Dawn Campanelli
2012
Theo Boots
2011
Jack Harris
2010
Linda McCracken
2009
Lori Jacob
2008
Dan Douglas
2007
Larry Timm
2006
Christy Kunz
2005
Joanne Pastula
2004
Deborah Dingwall
2003
Mario Burgos
2002
Lyn Buckler-Bergdoll
2001
David Moore
2000
Shannan Beeler
1999
Sandy Daffé
1998
Gina Blayney
1997
Kari Kolman
1996
Patricia Fedorkowicz
1995
Jeffrey Musser
1994
Linda Rimer


We wish to thank the following Pioneers for their generous support of this year's award:

Bill Annino
Nancy Arsenault
Pete Atha
Howard Bartner
In memory of Dave Best
Robert Blanchette
John Box*
Douglas Boyd
Nancy Brown
Betty Capaldo
Dianne Chinnes*
Ronald Cody*
Ray Darby*
Thomas Dewar*
David Eustis, Jr.
Frank Evans*
Sheila Fishlowitz
Dan Floyd*
Steve Gaylord
Angela Giustino
Kevin Hattery
James Hemak*
Deborah Hendrix
Pamela H. Hicks*
In memory of Lamar Richcreek
Jack Holladay
Cindy Johnson
Jay (Brad) Kaufmann
Allen Kirtley
Charles (Marty) Lee*
Carolyn McDole
Debra McDougall*
In memory of Tom Tabereau
Frank McIntosh*
John Meister
In memory of Hal Owens
Bonnae Meshulam
Edward L. Miller*
In memory of Marianne Miller
Sally Moynihan*
James Munroe*
In memory of Tom Tabereau
Edward Murray
Jerry Mutchler
In memory of Hal Owens
Jennifer Mykytyn
Lucy O'Donnell
Shawn O'Hare*
Mark Pankner
Joanne Pastula
Fred Plavney
In memory of Tom Rutter
Wilma Raymond
Jean Richcreek*
Scott Riddile*
Irene Rose
Linda Schoelkopf*
Robert Smith
Elizabeth Stansel
In memory of Gary G. Bush
Debra Stinton Othitis
Frank Stryganek
Alan Veeck
Ken Wasoba*
John Weil*
Hudson Whitenight
Sally Worden
Donna L. Wright

* Francomano Tribute Scholarship ($350 and $500 Level)

Rising Star Award

The Rising Star Award was created in 2004 to recognize JA staff professionals who have excelled in their role and are considered "Rising Stars" of the organization.

The future of JA is entrusted to emerging leaders that we identify and develop. These individuals demonstrate a commitment to the success of JA and accept increasingly important leadership roles within JA.

Staff members who have shown leadership within their JA community and perform their duties at the highest level are nominated by their JA Area Presidents for this prestigious award.



Previous Recipients

2018
Callie Tincher - Lexington, KY
Ryan Purser - Houston, Texas
Alison Gottsch-Walton - Lincoln, NE
Alicia Fusco - New Jersey
2017
Julian Arias - Georgia
Cynthia Pantaleo - Richmond, VA
Evan Simmons - Ft. Worth, TX
Kaitlyn Smith - West Palm Beach, FL
2016
Kristy Knecht - Utah
Rishabh Kashyap - New York, NY
Sarah Dohl - Washington, DC
Taylor Vogelsang - Tampa Bay, FL
2015
Michelle Green - Longview, Texas
Kim McGrigg - Denver, Colorado
Jessica States - Lincoln, Nebraska
Laura Yohe - Philadelphia, Pennsylvania
2014
Rachel Dyer - Nashville, Tennessee
Crystal Law - New Jersey
Larry Washington - Houston, Texas
Robert Zaremberg - Pittsburgh, Pennsylvania
2013
Alyssa Andis - Indianapolis
Lisa Metzger - Upper Midwest
Felan Link - South Dakota
Alex Rolfsen - Tampa Bay
2012
Amy Boardman - Evansville, Indiana
Catherine Pulver - Rochester, New York
Kyle Stables - Houston, Texas
Meaghan Sullivan - Denver, Colorado
2011
Callie Archer - Knoxville, Tennessee
Amanda Campbell Riddle - Houston, Texas
Resa Kirchhevel - South Dakota
Jeremy Race - Hartford, Connecticut
2010
Sara Dziuk - Upper Midwest
Erin Kurt - Cedar Rapids, Iowa
Crystal Lynch - Northern California
LeAnne Shockley - Owensboro, Kentucky
2008
Sara Brigger - Upper Midwest
Laura S. Goodman - Bowling Green, Kentucky
Kelli Johns - Lincoln, Nebraska
Kyle Johnson - Grand Rapids, Michigan
Melissa Turlip - Scranton, Pennsylvania
Jennifer Venerable - Denver, Colorado
2007
Tawnya Hambly - Heartland
Jenny Senter - Fort Worth, Texas
Stephanie Stuckey - Columbia, SC
Bernadine Venditto - Bridgeport, CT
2006
Jennifer Amodt - Orlando, Florida
Perry Bacon - Delaware
Amy Fisher - Peoria/Chicago, Illinois
Jacqui Pernicano - San Diego, California
2005
Katie Keane - Cleveland, Ohio
Carrie Hanson - Denver, Colorado
Roslyn Hooks - Hartford, Connecticut
Julie O'Connor - Jacksonville, Florida
2004
Mark Fiore - West Palm Beach, Florida

JA MVP Award

Purpose

In Junior Achievement the way we conduct our business is just as important as achieving our operational goals. The JA MVP – Model of Values Professional Award was established to reinforce the importance of living our values. JA associates must exemplify values and behaviors that provide the model for the students we serve and assure JA a place as a business to be respected in every community where JA has a presence. The recipients of this award will serve as role models and examples of the best of Junior Achievement citizens, partners and colleagues.

Criteria

Recipients of the JA MVP Award will consistently demonstrate the following JA Values Based Behaviors which are the basis of the criteria for nominations.

  • Passion for the Mission
  • Values and Respects Others
  • Honesty and Integrity
  • Commitment to Excellence
  • Team Orientation and Collaboration
  • Customer Satisfaction and Delight
  • Adaptability
  • Results Orientation

Previous Recipients

2018

Erin Kurt
JA of Eastern Iowa

Lisa Frye
JA USA National Office


2016

Jackie Dant
JA USA National Office

LaChelle Williams
JA of the Upper Midwest

45 Years of Service

 

Jack E. Kosakowski

JA USA National Office

40 Years of Service

 

Catherine L. Haga

JA of Greater Miami

35 Years of Service

 

Sandy Daffe

JA of Chicago

 

Dennis Gilfoyle

JA of Western Pennsylvania

 

Richard George

JA of Tampa Bay

Camera Shy

John Healey

JA of the Midlands

30 Years of Service

 

Gina Blayney

JA of the Upper Midwest

 

Dena Kidd

JA of Arizona

Camera Shy

Tracy Birney

JA of Delaware

Robert Figgs

JA of Northern Indiana

25 Years of Service

 

Katherine Dick

JA of Washington

 

Diane M. Holmquist

JA of the Michigan Great Lakes

 

Kristi Shaffer

JA - Rocky Mountain

 

Christine Shewbridge

JA of Southern California

Camera Shy

Joni L. Dietsch

JA of Northern Indiana

20 Years of Service

 

Patricia Adler

JA of Greater Washington

 

Cindy Barakhyan

JA of Southern California

 

Dawn Brabson

JA of Tampa Bay

 

Jennifer A. Connolly

JA of Western Massachusetts

 

Ann W. Elliott

JA of Central Carolinas

 

Jon Epps

JA of Tampa Bay

 

Derek Ernst

Junior Achievement of Chicago

 

Kristine Fike

JA of Greater Kansas City

 

Lee Lewis

JA of Rhode Island

 

Gail A. Luckett

JA USA National Office

 

Taylor Sword

3DE

Camera Shy

Rob Eppes

Junior Achievement of Delaware

Lowell Lutz

Junior Achievement of Southeast Texas

Kathryn Pagano

Junior Achievement of Greater St. Louis

15 Years of Service

 

Tammy M. Bixby

JA of Western New York

 

Stacey J. Dumbacher

JA of Northern Indiana

 

Mark Fiore

JA USA National Office

 

Mary Hoffmeister

JA of Greater St. Louis

 

Tammy R. Neese

JA of Washington

 

Christy Tribe

JA of Utah

 

Karen Warlick

JA of Oklahoma

 

LaChelle Williams

JA of the Upper Midwest

Camera Shy

Janet L Banaugh

JA of Washington

Kaitlin Bowman

JA of Central Maryland

Kristi Finger

JA of Wisconsin

Kim K. Hunter

JA USA National Office

Jolane Otto

JA of the Heartland

Connie Poisson

JA of the Michigan Edge

10 Years of Service

 

Jennifer Burk

JA of Central Indiana

 

Elizabeth Clements

JA of Arizona

 

Deborah Fairholm

JA of South Florida

 

Sarah Garrison

JA of Northern Indiana

 

Carla Harris

JA of Alabama

 

Katie Hobgood

JA of Chicago

 

Katie Keane

JA USA National Office

 

Vicki Kessler

JA of Wisconsin

 

Jeanette Lee

JA USA National Office

 

Jyothsna Srinath Moudgal

JA of Arizona

 

Denisse Palafox

JA of Southern California

 

Rena Sullivan

JA of Greater Fairfield County

 

Connie K Turrin

JA of Northern Indiana

 

Marci L. Werne

JA of Kansas

 

Andrea Van Wyngarden

JA of Northern Indiana

Camera Shy

Shari Andrade

JA of Washington

Jyana Butler

JA of Utah

Lisa Cuomo

JA of South Florida

Stephanie Darrow

JA of Utah

Clinton Durst

JA of East Central Ohio

Tina Fiorentine

JA of New York

Amanda Hillmann

JA of the Upper Midwest

Valerie Hulse

JA of Greater New Orleans

Gina Huntington

JA of Oregon and SW Washington

Alexandra LaPasso

JA of Greater St. Louis

Janine McCoy

JA of Washington

Melissa Palmer

JA of Southwest Virginia

Ken Paulson

JA of Utah

Kristin Schreiner

JA of Tampa Bay

Elizabeth C. Terrazas

JA of the Desert Southwest

5 Years of Service

 

Soumaya Chahine Arabi

JA of Southeastern Michigan

 

Julian Arias

JA of Georgia

 

Heather Arnold

JA of Eastern Iowa

 

Rhonda Bell

JA of San Diego County

 

Robert Spencer Berndt

JA USA National Office

 

Hilary Bhagat

JA of Washington

 

Adam Cagle

JA of Western Pennsylvania

 

Leah Caputo

JA - Rocky Mountain

 

Tammy Casteen

JA of Kansas

 

Chelsea Cote Cioara

JA of Central Carolinas

 

Tina Colston

JA of Oklahoma

 

Anne Conroy-Baiter

JA of the Space Coast

 

Mary Catherine (MC) Desrosiers

JA USA National Office

 

Ashley Donecker

JA of New Jersey

 

Rachael Doss

JA of Greater Washington

 

Liz Guimont

JA of the Upper Midwest

 

Tiffany Mackey Guthrie

JA of North Florida

 

Ronald Hamilton

JA of Arizona

 

Carol Harper

JA of Northern Indiana

 

Melinda Henderson

JA of the Chisholm Trail

 

Amanda Bethany Hentsch

JA of the Michigan Great Lakes

 

Alli Herold

JA of the Upper Midwest

 

Michelle Jackson

JA of Southern Nevada

 

Linda Jonynas

JA of Chicago

 

Macy Kaiser

JA of South Dakota

 

Joshua P. Kelly

JA of Southwest New England

 

Allison Kierce

JA of S. Central Pennsylvania

 

Barbara Kinmark

JA of Washington

 

Tracy Kinne

JA of Oregon and SW Washington

 

Lauren Kunze

JA of Southern Colorado

 

Mandy Landau

JA of South Florida

 

Anne Landers

JA of Arizona

 

Chiquita Lawler

JA of Southeastern Michigan

 

Shawna Lee

JA of Washington

 

Sarah Lippert

JA of Georgia

 

Lauren Meltzer

JA of Greater Washington

 

Tamra Meyer

JA of Washington

 

Kathy Panter

JA of Central Florida

 

Casey Pash

JA of Greater South Carolina

 

Stephanie Patrick

JA of East Tennessee

 

Julie Regazzi

JA of Northern Indiana

 

Jeannine Reilly

JA USA National Office

 

Kelli Rogotzke

JA of South Dakota

 

Brittney Romney

JA of Utah

 

Dana Marie Ross

JA of Greater Fairfield County

 

Lisa Roy

JA of Western New York

 

Stacey Shelton

JA of Central Ohio

 

Abbey L. Shimel

JA of Northern Indiana

 

Jennifer Linn Smith

JA of Alabama

 

Barbara Soares

JA of Georgia

 

Megan Sturges Stanfield

JA of Greater Kansas City

 

Amanda L. Teti

JA of Southwest New England

 

Mary E. R. Thomas

JA of Oklahoma

 

Trudy Tjarnberg

JA of Southern Nevada

 

Katelyn Tungland

JA of Eastern Iowa

 

Ryan Venderlic

JA of Delaware

 

Deb Vrooman

JA of South Dakota

Camera Shy

Amy Alaimo

JA of Western Massachusetts

Sha-Juan Alecia

JA of Central Maryland

Rachel Andoh

JA of Greater Fairfield County

Maria Arroyo

JA of Chicago

Deadria Berry

JA of South Central Pennsylvania

Lisa J. Bonecutter

JA of Northern Indiana

Ann Brunn

JA of Wisconsin

Claudia Bush

JA of Greater St. Louis

Jillian Cantu

JA of Kentuckiana

TeCori Elder-Scott

3DE

Alison Gottsch-Walton

JA of Lincoln

Morgan Harper

JA of Kentuckiana

Renee Heil

JA of Southwestern Indiana

Lavonne Henry

JA USA National Office

Kristy Hensel

JA of Dallas

Krista Hunter

JA of Southeast Texas

Jamaal Kearse

JA of Washington

Danika Knoop

JA of Dallas

Meredith Leimkuhler

JA of Northern Indiana

Christine Linck

JA of Greater St. Louis

Suzanne McCabe

JA of Northeastern Penn.

Christopher McCormack

JA of South Central Pennsylvania

Pamela McDaniel

JA of Kentuckiana

John McDougald

JA of Dallas

Jennifer Metz

JA of South Central Pennsylvania

Maria Middleton

JA of OKI Partners

Dana Munn

JA of Washington

Rocio Penaloza

JA of Central Florida

Judith Popick

JA of New Jersey

Suzanne Cressy Rabalais

JA of Greater New Orleans

Jennifer Reynolds

JA of Central Ohio

Ryan Rhoades

JA of Chicago

Carolyn Gorst Roberts

JA of Arizona

Nikita Rodrigues

JA of Greater Miami

Kelly Schincariol

JA of the Michigan Great Lakes

Shanne M. Soulier

JA of the Upper Midwest

Joe Thomas

JA USA National Office

Mia Varone

JA of South Central Pennsylvania

Taylor Vogelsang

JA of Central Texas

Mia Welaish

JA of South Central Pennsylvania

Alison Welch

JA of Memphis and the Mid-South

Jennifer Widlowski

JA of Greater St. Louis

Ruth Wilson

JA of Southwestern Indiana

Leela Woodfield

JA of Georgia

Kathy Yost

JA of Greater Kansas City

Lauren Zahn

JA of Central Florida

JA Retirees

Randal L. Mays

Randal L. Mays
JA of the Chisholm Trail

Not Pictured

Gayle Abernathy
JA of Southeastern Michigan

Marcia L. Cassiani
JA of Wisconsin

Linda L. Rimer
JA of South Texas